ATLAS 21 – otevřená platforma informující o nových řešeních v boji s pandemií

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Dobrých zpráv není nikdy dost. Obzvláště, pokud se týkají covidu-19. Právě s cílem sdílet praktické informace související s koronavirem, ale také aktuální zprávy o schopnostech českých lidí, radost, respekt, inspiraci a naději, vznikl projekt ATLAS 21. ATLAS 21 je otevřená platforma pro české technologie a počiny, které pomáhají lépe zvládat krizi spojenou s pandemií. ATLAS 21 se zrodil v zázemí společné multimediální laboratoře Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a jeho univerzitního start-up TRIX Connections. Do iniciativy ATLAS21 se již zapojilo více než 50 dobrovolníků, partnerů a firem.

Nezávislý portál ATLAS 21 vznikl ke konci října v reakci na aktuální dění kolem covidu-19. Jeho prostřednictvím se seznámíte s příběhy (ne)obyčejných lidí, firem a projektů s kladným přínosem pro společnost u nás i ve světě. Reportáže, články, živé přenosy a rozhovory s předními odborníky, umělci a akademiky… Na ATLAS 21 najdete také nabídku pracovních míst a brigád, návody a rady potřebné v krizové době.

Myšlenkové, průmyslové i kulturní bohatství národa je zcela výjimečné. Umíme si poradit v těch nejtěžších chvílích, a to vlastními silami, vlastní výrobou a vlastními nápady. Je nám ctí dokumentovat zrod inovací v České republice“, říkají zakladatelé ATLAS21 Vít Dočkal a Robin Čumpelík.

Prvním pořadem, který studio spustilo, je Technologie pomoci. V rámci online tiskové konference byl nejprve představen nový systém Lůžka online – online monitoring kapacit lůžek v nemocnicích na pomoc zdravotníkům i krizovému managementu vyvinul CIIRC ČVUT a start-up TRIX Connections. Následující díl se věnoval aplikaci Česko pomáhá z dílny Masarykovy univerzity a dalších partnerů, která propojuje dobrovolníky s žadateli o pomoc v oblasti zdravotnických či sociálních služeb. Třetí díl pořadu Technologie pomoci upozornil na existenci tolik potřebných výtěrových tyčinek od tradičního českého výrobce Isolit-Bravo. Zatím poslední, čtvrtá epizoda se zaměřila na průlomovou metodu léčby akutního plicního selhání – výsledek spolupráce lékařů s českou inovativní firmou LINET.

Tým ATLAS 21 tvoří nadšení dobrovolníci, projekt je závislý na podpoře sponzorů a donátorů. „V říjnu jsem byla přizvána do projektu ATLAS 21, setkání s báječnými lidmi, kteří mají spousty nápadů a potřebu posílit povědomí o aktuálních možnostech cílené pomoci v rámci České republiky, mě nadchlo.  Naše firma vybavila streamovací studio potřebnou technikou. Doba není lehká, práci nemáme, a i když spolupráce je především dobrovolnická, celé mi to dává smysl a jsem opravdu ráda, že mohu být součástí ATLAS 21,“ říká Jana Heřmánková, jednatelka a výkonná ředitelka technické firmy T Servis, a dodává: „Vzhledem k tomu, že mám blízko ke kultuře, stojím za vznikem pořadu Nová kultura. I tady chceme nabízet pomoc a dávat naději, i když v tuto chvíli to není moc lehká úloha. A tak se spojila věda a kultura na akademické půdě.