ČVUT vyrobí respirátory pomocí 3D tisku, schválilo je ministerstvo zdravotnictví

Sdílet příspěvek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Na nedostatek respirátorů v České republice zareagovalo i ČVUT, které se problém rozhodlo řešit pomocí 3D tisku. Jejich prototyp schválil i Adam Vojtěch. V budoucnu však budou vyrábět respirátory metodou vstřikování.

Více v článku z 25. 3. 2020:

https://cdr.cz/clanek/cvut-vyrobi-respiratory-pomoci-3d-tisku-schvalilo-je-ministerstvo-zdravotnictvi

V současném stavu, kdy chybí roušky pro občany, si občani poradili sami a začali si je šít. To ovšem nijak neřeší akutní nedostatek respirátorů pro zdravotnický personál. Proto přišlo České vysoké učení technické (ČVUT) s nápadem tisknout tyto respirátory na 3D tiskárnách.

Podle vyjádření ČVUT by měli být schopni v blízké době produkovat až tisíce těchto respirátorů denně. Bohužel takový respirátor nepůjde vytisknout na klasické domácí 3D tiskárně, ale je zapotřebí kvalitnější stroj typu HP Jet Fusion 540. To byl i důvod, proč hledal Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pracující pod ČVUT nějakého vhodného partnera disponující těmito tiskárnami.

Tyto respirátory byly dokonce schváleny Ministrem zdravotnictví ČR, takže jim nic nebrání, aby mohly být nasazeny do fakultních nemocnic. Adam Vojtěch navíc prohlásil, že veškeré náklady na tisk ponese Ministerstvo. Ještě tento týden očekávají první zásilku zhruba 600 kusů respirátor, které disponují certifikací FFP3.

Samo ČVUT toto bere spíše jako nouzový plán a paralelně s ním připravuje ještě další prototyp respirátorů, které budou vyráběny speciální metodou vstřikování. Výroba tohoto prototypu zabere až několik měsíců, ale ČVUT věří, že se jim podaří připravit první prototyp již během příštích týdnů.